Joga

Energija za življenje
Ko je pretok energije enakomerno razporejen po  našem telesu  in ne prihaja do zastojev v posameznih predelih tkiv in organov, se počutimo v ravnovesju. Takrat so naše telo, s tem pa tudi čustva in misli v optimalnem stanju delovanja, ki od nas ne zahteva obremenjujočega napora, ampak nas tok energije, ki neovirano teče skozi nas, vodi v bolj umirjenem in konstantnem tempu skozi izzive življenja.  Z vsakodnevnim umirjanjem, osrediščenjem in povezovanjem s sabo, lažje vzdržujemo svoje harmonično stanje. Ko sprostimo napetosti v telesu energija teče, ovire, neprijetnosti in negotovosti pa sproti odplavljamo iz naših misli, da se ne kopičijo in ne zadržujejo v naših energijskih centrih in ne motijo dotoka sveže energije.  S sproščanjem, dihalnimi tehnikami, telesnimi vajami in meditacijo vzdržujemo naše telo na vseh nivojih v stanju, ko je sposobno samoobnove.

Meditacija
Namen umirjanja v meditaciji je med drugim tudi učenje zaznavanja univerzalne energije (prane) ter njenega pretoka po telesu ter učenje, kako z njo ravnamo, da je ne trošimo brez potrebe oziroma jo smotrno uporabljamo in usmerjamo. Spodnji energijski centri,  predvsem naše spolno središče je portal preko katerega usmerjamo zemeljsko energijo  v višja središča in s tem aktiviramo celo naše telo za polno in aktivno življenje.

To je tudi razlog zakaj je pomembno, da pri sedenju v meditaciji, če sedimo v jogijskem položaju s prekrižanimi nogami, ohranjamo sproščenost in pretočnost s pravilno namestitvijo in pritiskom na podlago sedalnega predela, predvsem presredka. V naši korenski čakri se shranjujejo stresne situacije in travme iz preteklosti in prav nesproščen presredek nam kaže tudi stopnjo napetosti našega telesa in pripravljenosti na boj ali beg. Ta preživetveni refleks nas v sodobnem svetu redno spravlja v stresno stanje. Ko s pravilnim sedenjem omogočamo  sproščanje tega centra in odtekanje napetosti, se lažje osvobajamo teh zapisov v našem nezavednem.

Meditacijski položaj
Med meditacijo je pomemben položaj telesa. Važno je da smo sproščeni in nam je udobno. Pri tem je pomembna sproščenost celotnega telesa, občutek lahkotnosti, vzravnana drža hrbtenica, ki omogoča neoviran pretok energije in odprt prsni koš ter sproščen trebuh za vzdrževanje pravilnega diha. Prav tako je pomembna razporeditev teže na  sedalni površini tako, da je sproščena in osrediščena na podlago z blagim pritiskom na njo naša korenska čakra, kar dosežemo tudi z namestitvijo, ki dopušča sproščenost presredka., s tem pa tudi celotnega območja miladara čakre.

Meditacijska blazina MUNAY
Cilj v jogi je sicer, da uporabljamo čim manj pripomočkov, da smo čim bolj svobodni in neodvisni od česarkoli. Smisel meditacije in evolucije zavesti je v osvoboditvi od pretiranih navezanosti in odvisnosti. Vendar pa v splošni praksi, vsaj dokler ne dosežemo take gibljivosti, da resnično lahko sedimo v pravem jogijskem položaju za meditacijo, uporabljamo razne pripomočke, ki nam omogočajo pravilen položaj.

Meditacijska blazina Munay s svojo obliko, materialom in polnilom omogoča, da si med meditacijo naravnamo tak položaj, ki nam zagotavlja najboljše pogoje za pravilno sedenje. Je plod enoletnega testiranja, v katerem so bila preizkušena razna polnila, pa tudi materiali. Tudi njena trpežnost je bila na preizkušnji v različnih okoljih in razmerah.

Rezultat tega je meditacijska blazina, ki z mešanico polnila iz pirinih luščin in sončničnih semen omogoča dobro drsljivost polnila, zaradi česar lahko blazino zelo hitro in s pomočjo rahlih gibov namestimo tako, da zavzame ergonomsko najbolj optimaleno obliko in se razporedi pod našo sedalno površino. Pri tem je še posebej pomembno, da se pravilno razporedi polnilo tako, da jasno občutimo dotik blazine tudi na našem korenskem energijskem centru.  Material je iz bombaža, je trpežen in odlično pralen, zato lahko meditacijsko blazino Munay uporabljamo v vseh razmerah, tudi v naravi. Lahko jo položimo na mah v gozdu, na listje, travo, skalo ali zemljo. Po uporabi jo samo otresete.  Zaradi strukture materiala prenese vse, ne da bi se nanjo kaj prijelo. Zaradi odlične pralnosti, pa ohranja svojo barvo in obliko tudi v pogostih pranjih.

Sprejemanje uma v srce
Eden ključnih elementov v meditaciji je tudi sprejemanje uma v srce, ker bistvo življenja ni razmišljanje  ampak povezovanje. S samozavedanjem blažimo ponos in naše umske konstrukte povezane s tem stanjem zavesti.  To nas povezuje z našim srčnim središčem in višjo  zavestjo. Z pretočnostjo, sproščenostjo, umirjenostjo, osredotočenostjo in prisotnostjo lahko porabimo mnogo manj časa za večje delovne učinke, smo bolj ustvarjalni, pa tudi bolj čutimo medsebojno povezanost, saj je vzajemno delovanje in  dopolnjevanje edini način s katerim lahko dosegamo sinergične učinke in dolgoročen uspeh, ne da bi se pri tem izčrpali , zbolevali in uničevali svojo človečnost.

Zdravljenje z ljubeznijo
Bistveni korak pri tem je,  da um postavimo v srce, saj je ljubezen lastnost srca oziroma občutenja narave, ne pa uma. Ljubezen je namenjena temu, da služi našim najvišjim ciljem. Ko iz srca kot luč iz svetilnika sevajo ljubeča čustva in misli, se zdravi tako tisti, ki meditira, kot tisti, o katerih premišljuje. Ko zavestno živimo od najvišjega, kar lahko dosežemo med meditacijo, živimo od srca. Živimo močno, sproščeno, osredotočeno, odprto, ustvarjalno in radostno.

Ko vesoljna energija svobodno teče skozi naše telo smo v stanju sproščenega bivanja. Um se nam sproti čisti, čustva so v ravnovesju in telo je dejavno.  Smo v stanju ljubezni, harmonije in gibanja.

Meditacijska blazina Munay tudi s svojim imenom podpira to naše stanje, saj je to beseda južnoameriškega izvora, ki pomeni Ljubezen.

 

In Munay !

 

 



bottom